Ok

By continuing your visit to this site, you accept the use of cookies. These ensure the smooth running of our services. Learn more.

17/04/2013

Yerel Yönetimler Uluslararası Alanda Güçlendirilmeli

17 Nisan 2013 


“Yerel Yönetimler Uluslararası Alanda Güçlendirilmeli"

“Yerel Dış Politikanın Temelleri” kitabının yazarı ve Amerikan Uluslararası İşbirliği Ajansı USAID’in Ortadoğu Yerel Yönetimler Kıdemli Danışmanı Murat Daoudov, Türkiye’de yerel yönetimlerin giderek uluslararası alanda aktif olduklarını fakat bu alanda yetkin olmadıklarını söyledi.

 

(Semineri izlemek için: http://www.marmaratube.com/videos/26/yerel-d-politikan-n-... )

 

İHLAS HABER AJANSI (İHA), HATİCE ÇEKER

murat daoudov, yerel dış politika, local foreign policy

Marmara Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen “Yerel Dış Politika Kavramı ve Türkiye için bir Model Önerisi” konulu seminerde Amerikan Uluslararası İşbirliği Ajansı USAID’in Ortadoğu Yerel Yönetimler Kıdemli Danışmanı Murat Daoudov, dünyadaki gelişmeler ışığında yerel yönetimlerin yurtdışı çalışmaları temel dinamiklerini anlattı. Küreselleşme ve demokratikleşme gibi iki paralel olgunun müşterek etkisi ile yerel yönetimlerin artık “uluslararasılaştığını” anlatan Daoudov, Türkiye’de içte yerel yönetim anlayışında çok yol kat ettiğini, ancak dış boyuttaki çalışmalar alanında gelişmiş ülkelere nazaran yetkilerinin hayli sınırlı kaldığını belirtti.

 murat daoudov,yerel dış politika,local foreign policy

“Yerel yönetimler artık bu alanda güçlendirilmeli ve yetkilendirilmeli” diyen Murat Daoudov, “Çünkü ülkenin genel gelişiminin en önemli aktörlerinden biri yerel yönetim. Ülkelerin uluslararası etkinlik alanları bağlamında da bu böyle. Gelişmiş ülkelere baktığımız zaman hakikaten yerel yönetimler uluslararası işbirliğinin giderek aktif olan aktörleridir. Türkiye yerinden yönetim ve demokratikleşme konusunda büyük mesafe kat etti, ancak onun daha gelişmiş olan ülkelerle yarışması gerekli, geldiği noktada durmaması gerekir. Fakat unutmamak gerekir ki, Türkiye’de son 10 yıl içerisinde belediyelerin de örnek göstereceği, dış dünya ile paylaşabileceği olağanüstü faaliyetleri var” diye konuştu.

 murat daoudov, yerel dış politika, local foreign policy

Türkiye’de yerel yönetimlerin uluslararası faaliyetleri konusunda sınırlayıcı rejimin benimsendiğini belirten Daoudov, şunları söyledi; “Gelişen ve değişen, siyasî ve ekonomik olarak güçlenen bir ülkenin yerel yönetimlerin de dünyaya dönük aktif olmaları beklenir. Ancak Türkiye’de belediyeler dış ilişkilerde etkin ama yetkin değil. Yetkiler bağlamında çok sınırlı bir çerçevede faaliyet gösteriyorlar. Daha dün sosyalist rejimlerden çıkmış ve ekonomik olarak zayıf kalan ülkeler bile kendi belediyelerin uluslararası ilişkilerini bu kadar sınırlamadılar. Türkiye’nin misyonu ve tarihî bağları olan bölgelerin beklentileri karşısında gereğini yapabilmek için belediyeler bazen mevzuata çok uymamak durumunda kalıyorlar. Geçmişteki “dört tarafı düşmanla çevrili Türkiye” psikolojisinden miras kalmış mevzuat artık gözden geçirilmelidir. Türkiye’nin bu anlamda gelişmiş ülkelerin modellerini incelemesi ve uygun olanları örnek alması gerekir.”

 

Daoudov, seminere katılan katılımcılar için “Yerel Dış Politikanın Temelleri” isimli kitabını imzaladı.

murat daoudov, yerel dış politika, local foreign policy


Semineri izlemek için: http://www.marmaratube.com/videos/26/yerel-d-politikan-n-...

http://www.iha.com.tr/yerel-yonetimler-guclendirilmeli-272764-haber

http://www.marmara.gov.tr/newsdetail.aspx?newsId=5848

http://www.beyazgazete.com/haber/2013/4/17/yerel-yonetimler-uluslararasi-alanda-guclendirilmeli-1757154.html

http://www.2haber.com/yerel-yonetimler-uluslararasi-aland...

http://www.haberler.com/yerel-yonetimler-uluslararasi-ala...


 

 

03/04/2013

Meeting with Baghdad PC Chairman Kamil Zaidi in the Newspaper "Our Baghdad"

The newspaper "Our Baghdad" published on frontpage the report about the meeting of USAID's Senior Consultant in Local Government Mr Murat Daoudov with the Chairman of Baghdad Provincial Counmurat daoudov, kamil zaidi, usaid, iraqcil Mr Kamil Zaidi (Edition of 10 Feb 2013).


 

تقرير في صحيفة بغدادنا عن لقاء بين  السيد مراد داودوف مستشار اقدم في الحكومات المحلية للوكالة الامريكية للتنمية الدولية و السيد كامل الزيدي رئيس مجلس محافظة بغداد

(10-02-2013)

 

مراد داودوف , كامل الزيدي, murat daoudov, kamil zaidi